Jak pomalować grzejnik? Bezpieczne i trwałe rozwiązanie

Jak pomalować grzejnik? Bezpieczne i trwałe rozwiązanie

Bliskość sezonu grzewczego zmusza nas na sprawdzenie instalacji c.o i grzejników. Choć ich żywotność zwykle jest bardzo długa, z czasem wymagają sprawdzenia, odpowietrzenia, a w końcu odnowienia. Specjalnie dobrana farba do grzejników, nie tylko przywróci naszym kaloryferom dawny wygląd, ale również sprawi, że ich kolorystyka lepiej będzie dopasowana do charakteru wnętrza.

Odświeżanie grzejników – farba czy zabudowa?

Jednym z popularniejszych sposobów ukrywania nieatrakcyjnego grzejnika, jest jego zabudowa przy pomocy (specjalnie do tego celu stworzonych) ażurowych konstrukcji. Wykonane z drewna, sklejki, lub tworzyw sztucznych, mają za zadanie zasłonić nasz grzejnik przed wzrokiem, z zachowaniem jego funkcji, tj. ogrzewania powietrza w dawnym wnętrzu. Pamiętajmy jednak, że im bardziej nieprzezierny jest panel zakrywający grzejnik, tym lepszą stanowi on osłonę, lecz tym gorsza jest jednocześnie cyrkulacja ogrzanego powietrza, co zmniejsza efektywność kaloryfera.

Wiele grzejników, nawet z pozoru tych archaicznych – żeberkowych, może stanowić świetną dekorację w aranżacji. Czasy jedynej dostępnej farby do odnawiania grzejników – popularnej „srebrzanki” – dawno minęły, lecz i ona może się doskonale sprawdzić w industrialnym wystroju pomieszczenia. Dziś jest dostępna cała gama kolorystyczna farb do wysokich temperatur. W dzisiejszych wnętrzach, grzejnik podkreślony kontrastującym z całą resztą kolorem, stanowi atrakcyjny „detal” przyciągający spojrzenia. Często zależnie od charakteru wnętrza i upodobaniu jego mieszkańców, jest on „wtapiany” w tło przy pomocy farby dopasowanej barwą do koloru ścian.

Odnawianie starych grzejników – przygotowanie

To najbardziej żmudny i najdłuższy etam pracy nad odnawianiem starego grzejnika jest jednocześnie najważniejszy. Wizualny efekt końcowy i trwałość pokrycia zależy od jakości przygotowania grzejnika. Współczesne farby do grzejników, są w większości dobrymi produktami, nie, ale nie trzymają się po prostu źle przygotowanego podłoża.

Termin

Renowacje grzejników należy przeprowadzać poza sezonem grzewczym. Demontaż grzejnika wymaga spuszczenia wody z układu grzewczego oraz ponowne go odpowietrzenie po założeniu. Oczywiście grzejnik można również pomalować nie zdejmując go, lecz odpowiednio trzeba go zabezpieczyć np. folią, papierem, taśmami, etc.

Odnawiając grzejnik, warto wiedzieć jaki czas jest niezbędny do dokładnego utwardzenia i związania materiałów zastosowanych do jego renowacji. Dlatego najlepiej nie robić takich prac tuż przed sezonem grzewczym.

Czyszczenie

Powierzchnie kaloryfera należy oczyścić przy użyciu szczotki drucianej lub szlifierki kątowej z odpowiednią kocówką. Należy usunąć całą starą farbę i pozbyć się ognisk korozji, jeżeli takowe są. Zgrubne powierzchnie wygładza się papierem ściernym, odtłuszcza (np. benzyną ekstrakcyjną), odpyla i osusza. Dopiero tak przygotowany grzejnik można malować.

Jeżeli grzejnik nie jest bardzo zniszczony, a planujemy tylko zmianę jego koloru, wystarczy tylko odrobinę zmatowić powierzchnię farby przy pomocy szlifierki lub papieru ściernego, odtłuścić ją i odpylić przed pomalowaniem. Więcej o malowaniu grzejników znajdziesz na ogrzewamy.pl.