Montaż pomp ciepła

Montaż pomp ciepła

Montaż pompy ciepła jest uzależniony od jej rodzaju. Na rynku można znaleźć trzy typy pomp ciepła: powietrzna, wodna i gruntowa. Każda ma swoje wady i zalety oraz inne trudności w przypadku montażu.

Gruntowe pompy ciepła

Gruntowe pompy ciepła charakteryzują się instalacją podziemną, która czerpie energię z wnętrza ziemi, gdzie nawet w zimie, kiedy temperatura spada do -20 stopni Celsjusza, panuje około 8 stopni. To powoduje, że jest to idealne rozwiązanie dla domów, które dotykają w zimie niskie temperatury. W połączeniu z fotowoltaiką taka pompa ciepła może być naprawdę ekonomicznym rozwiązaniem. Problemem montażowym może tu być jedynie umiejscowienie wymiennika ciepła, który musi być pod ziemią a jest zazwyczaj sporych rozmiarów. Dlatego gruntową pompę ciepła warto planować już w fazie projektu budynku, a nie przy zmianach rodzaju ogrzewania, gdyż może to przysporzyć więcej kłopotów niż w przypadku nowej budowli.

Wodne pompy ciepła

Tutaj montaż nie jest skomplikowany, jednak pracochłonny. Instalacja musi zostać podłączona do wód gruntowych, które podobnie jak w przypadku gruntowej pompy ciepła, trzymają stabilną, wysoką temperaturę oscylującą w okolicach 5-10 stopni Celsjusza podczas mocnych mrozów. Najbardziej problematyczne jednak jest uzyskanie zezwolenia wodnoprawnego do założenia takiej instalacji, co jest konieczne według polskiego prawa. Niestety jak to bywa w urzędach, tracimy na to trochę czasu, pomimo, że w większości przypadków jest to jedynie formalność.

Powietrzne pompy ciepła

Najprostsze względem montażu rozwiązanie. Główne urządzenie to skrzynka o wielkości 2-4 metrów kwadratowych, która wykorzystuje powietrze do wytworzenia ciepła. Jest to idealne rozwiązanie na wiosnę, lato i jesień, by nagrzać wodę i lekko ogrzać budynek. Jednak w przypadku bardzo niskich temperatur przestaje być opłacalne używanie powietrznej pompy ciepła, przez co w domu warto mieć drugi, alternatywny rodzaj ogrzewania.

Co jeszcze warto wiedzieć o pompach ciepła

Na pewno należy dopasować odpowiedni rodzaj i moc pompy do ogrzewanej powierzchni i typu budynku. Warto również zorientować się na temat dofinansowań, gdzie Łódź jest świetnym przykładem. Istnieje tam kilka programów dotacyjnych na wymianę ogrzewania lub założenie pomp ciepła do nowych budynków. Jeśli chodzi o montaż pomp ciepła Łódź będzie idealnym miastem, ponieważ istnieje wielu specjalistów, którzy się tym zajmują. Więcej szczegółów i informacji, które pomogą podjąć decyzję o tym jaką pompę wybrać można znaleźć na stronie https://sprawnawentylacja.pl/pompy-ciepla/.