Malowanie kuchni – jaką farbę wybrać?

Malowanie kuchni – jaką farbę wybrać?

Ścianę nad kuchennym blatem wykańczamy najczęściej płytkami lub elegancką taflą szkła, jednak pozostałe powierzchnie wymagają zabezpieczenia specjalną farbą do kuchni. Ściana powinna być odporna na działanie wody i nadawać się do szorowania.

Dlaczego warto stosować specjalne farby do kuchni i łazienek?

W kuchni panują warunki niekorzystne dla tradycyjnych emulsji do ścian. Wysokie temperatury, para wodna wydzielająca się podczas gotowania i skraplająca na ścianach, pryskający tłuszcz lub sos pomidorowy – każdy z tych czynników może trwale poplamić ścianę. Dlatego tak ważne jest zastosowanie specjalnych farb do kuchni i łazienek. Stworzono je z myślą o użytkowaniu w pomieszczeniach, w których panują trudniejsze warunki niż w sypialni czy salonie.

Jeśli zadbasz o odpowiednią ochronę ścian w kuchni, będziesz mógł zawsze cieszyć się czystym i estetycznym wnętrzem. Właściwości plamoodporne farby to niezbędna cecha, jeśli z kuchni będą korzystały również małe dzieci. Wybierając odpowiedni produkt, oszczędzisz sobie stresu i nerwów, a także nie będziesz musiał malować ścian zbyt często.

Farba do kuchni – czyli jaka?

Farby przeznaczone do malowania kuchni i łazienek tworzą powłoki o właściwościach hydrofobowych i oleofobowych. Zabrudzenia czy skraplająca się para wodna nie wnikają w głąb powłoki, lecz pozostają na jej powierzchni i nadają się do łatwego usunięcia. Zwróć uwagę, czy wybrana farba do malowania kuchni nadaje się do zmywania i szorowania na mokro. To bardzo ważna cecha, która pozwoli Ci utrzymać estetyczny wygląd ścian, niezależnie od sytuacji. Odporność na środki czyszczące i dezynfekujące jest ważna, jeśli zależy Ci na zachowaniu wysokiego stopnia higieny w kuchni.

Istotnym aspektem jest także ograniczenie rozwoju grzybów i pleśni na powierzchni ściany. Jeśli woda nie wnika w strukturę farby, lecz spływa po jej powierzchni, ryzyko powstania nieestetycznych i szkodliwych dla zdrowia wykwitów grzybów znacznie spada. Pamiętaj, by specjalną farbą do kuchni pomalować ściany oraz sufit dla uzyskania pełnej ochrony.

Najciekawsze kolory do kuchni – który wybrać?

Dobierając emulsję do malowania kuchni, weź pod uwagę nie tylko jej właściwości, ale także dostępną gamę kolorystyczną. W sklepach znajdziesz farby w nawet kilkudziesięciu odcieniach do wyboru. Kolor dobierz przede wszystkim do stylu aranżacji, a także barwy szafek i blatów.

Możesz zdecydować się na stonowany kolor do kuchni, tworząc spokojną, przyjazną dla oka aranżację. Kremowe ściany pasują do wnętrza w stylu prowansalskim lub rustykalnym. Jeśli chcesz urządzić kobiecą kuchnię, postaw na pudrowy róż lub odcień lawendowy. Kolory pastelowe świetnie wyglądają w zestawieniu z białymi frontami szafek i dodatkami z drewna.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby do kuchni wprowadzić intensywne kolory. W nowoczesnym wnętrzu bardzo dobrze wyglądają takie barwy jak fuksjowy, śliwkowy, czerwony czy limonkowy. Dobrze komponują się ze stalowymi frontami sprzętów AGD, a także prostymi szafkami.