Mozaika czarno-biała – w jakich połączeniach kolorystycznych z meblami sprawdzi się najlepiej?

Mozaika czarno-biała – w jakich połączeniach kolorystycznych z meblami sprawdzi się najlepiej?

Niezmiennie od lat mozaika cieszy się dużą popularnością. Pięknie prezentuje się w wielu konfiguracjach. Jednym z ponadczasowych i zawsze eleganckich zestawień jest połączenie białego z czernią. Z czym takie płytki będą współgrać najlepiej?

Czerń i biel to zestawienie, po które projektanci wnętrz sięgają wyjątkowo chętnie. Daje wręcz nieograniczone możliwości aranżacyjne. Takie połączenie bez trudu możemy znaleźć w pałacowych wnętrzach, ale też mieszkaniach urządzonych w duchu vintage. Równie dobrze wpasowuje się w pomieszczenia urządzone w stylu loftowym, nowoczesnym bądź glamour.

Czerń i biel to nie tylko szachownica

Jeszcze jakiś czas temu w większości przypadków połączenie na płytkach czerni i bieli dotyczyło przede wszystkim układania ich we wzór szachownicy. Jest to oczywiście wzór klasyczny i elegancki, ale wcale nie trzeba się do niego ograniczać. Mozaika biało-czarna proponuje coś znacznie więcej. Płytki, jakie ją tworzą, mogą mieć na przykład kształt rombów albo heksagonów. Po drugie nie musimy ich układać naprzemiennie. Ciekawie będą prezentować się również wtedy, gdy stworzymy ciekawy czarny wzór na białym tle lub na odwrót. Natomiast kiedy chcielibyśmy dodać wrażenia trójwymiarowości, to dobrą opcją będzie mozaika, w której poza bielą i czernią przewijać się będą odcienie szarości. Takie cieniowanie nada płytkom dynamizmu.

Do jakich wnętrz mozaika biało-czarna?

Kiedy planujemy remont, to staramy się tak przygotować projekt, by wszystkie elementy wnętrza dobrze ze sobą wyglądały. Jeśli zależy nam na mozaice biało-czarnej, to najpewniej będzie miała zdobić podłogę lub ścianę kuchni albo łazienki, choć równie dobrze może prezentować się w przedpokoju bądź salonie. Współczesne płytki nie tylko są funkcjonalne, ale przez wspomnianą różnorodność kształtów można z nich stworzyć dekorację wnętrza. Warto więc wziąć je pod uwagę nawet w tych pomieszczeniach, w których do tej pory ich nie było.

Idealne meble do biało-czarnej mozaiki

W dopracowanej aranżacji żadne elementy nie pojawiają się przypadkowo. Jednym z istotniejszych elementów każdego wnętrza są meble. Do mozaiki biało-czarnej pasują właściwie wszystkie ich kolory. Jednak już to, na które się zdecydujemy, jaka będzie ich bryła i ilość zdobień, jest zależne od stylu aranżacyjnego i tego, czy chcemy wnętrze optycznie powiększyć, czy zmniejszyć.

Pierwszą propozycją są meble białe. Pomieszczenie utrzymane w jasnych kolorach może być bardzo przestronne i przyjemne. Aby jednak nie sprawiało wrażenie sterylnego i nieco zimnego, biel warto przełamać jakimś mocniejszym akcentem kolorystycznym na przykład w dodatkach. Jeżeli zależy nam na wnętrzu eleganckim i szykownym, to dobrą propozycją będą bardzo ciemne meble. Trzeba jednak z nimi uważać w małym pomieszczeniu, by nie stało się przytłaczające. Nie można zapominać o drewnie, które sprawdzi się zawsze – pasuje do wszystkiego i wprowadza ciepło do każdego wnętrza. Jeśli interesują nas wnętrza nowoczesne bądź industrialne, możemy wziąć pod uwagę nieszablonowe kolory mebli jak zieleń, odcienie żółtego lub różowego – one też będą prezentować się świetnie.