Jak urządzić pokój dla niemowlaka

Jak urządzić pokój dla niemowlaka

Wielu młodych rodziców zastanawia się, jak przygotować mieszkanie na pojawienie się nowego członka rodziny. Niektórzy decydują się na wyznaczenie oddzielnego pokoju dla dziecka, inni zaś skłaniają się ku rodzicielstwu bliskości i aranżują pomieszczenie sypialne, tak, aby móc opiekować się noworodkiem. Zatem, jak urządzić pokój dla niemowlaka i jak zaadaptować sypialnię na potrzeby dzidziusia?

Pokój noworodka musi być przede wszystkim funkcjonalny. W pomieszczeniu powinno znajdować się łóżeczko lub kołyska dziecięca, przewijak z akcesoriami, komoda lub szafa, a także wygodny fotel do karmienia.
Kiedy myślimy, o tym, jak urządzić pokój dla niemowlaka, powinniśmy też pamiętać o odpowiednim oświetleniu. Kilka rozproszonych źródeł światła, będzie lepszym pomysłem niż jedna mocna lampa sufitowa. Pamiętajmy też, by okna były wyposażone w rolety lub zasłony, co ułatwi drzemkę malucha.

Kiedy planujemy, aby pokój noworodka znajdował się w sypialni, również musimy pomyśleć o przewijaku i fotelu do karmienia. W garderobie lub szafie powinniśmy zrobić wystarczająco dużo miejsca, aby zmieściły się też śpioszki, kaftaniki i inne ubranka dziecka.
Ciekawym pomysłem, na to, jak urządzić pokój dla niemowlaka jest umieszczenie stymulujących zabawek i akcesoriów. Pamiętajmy jednak, że niemowlę może być niespokojne i płaczliwe, gdy doświadcza zbyt wielu bodźców. Karuzela nad łóżeczkiem, czy przyciągające wzrok biało- czarne wzory będą idealne, do tego by pokój noworodka spełniał rolę stymulującą. Jeśli nasz maluch nie należy do strachliwych, możemy wypróbować lampkę nocną z projektorem. Niektóre dzieci uwielbiają delikatne, migoczące kolory i okazują to energicznym machaniem rączek oraz radosnymi piskami.

Szukając inspiracji, jak urządzić pokój dla niemowlaka, możemy sugerować się gotowymi aranżacjami. Pamiętajmy jedynie, że dzidziuś nie musi mieć drogich designerskich sprzętów, a pokój noworodka szybko będziemy musieli zaadaptować do pokoju dla kilkulatka, a następnie ucznia. Inwestowanie w kosztowne meble mija się z celem, dlatego wybierzmy praktyczność za rozsądną cenę.