Remontujemy kuchnię – co powinno się w niej znaleźć? Na jakiej wysokości okap nad kuchenką gazową

Remontujemy kuchnię – co powinno się w niej znaleźć? Na jakiej wysokości okap nad kuchenką gazową

Stworzenie dobrego projektu kuchennego wnętrza wymaga nie lada wysiłku i doświadczenia. Nie jest rzeczą prostą w optymalny sposób połączyć eleganci i stylowy design z jak największą funkcjonalnością pomieszczenia. Szczególnie wysoko poprzeczka jest zawieszona w przypadku kuchni o niewielkiej powierzchni. Można sobie i z tym poradzić – warto wykazać się w tym względzie nieszablonowym myśleniem i inwencją twórczą.

Co powinno znaleźć się w każdej kuchni?

Kuchnia, to przynajmniej z założenia, miejsce, które służy do przygotowywania posiłków. Podczas spotkań towarzyskich nieco zmienia swój charakter, bo jak powszechnie wiadomo – najlepsze posiadówki odbywają się w kuchni. Co powinno się w niej znaleźć? Nawet w najmniejszej kuchni trzeba wydzielić miejsce na lodówkę, kuchenkę (ewentualnie płytę grzewczą) oraz choć jedną szafkę, w której można będzie zmieścić niezbędne akcesoria kuchenne. Im większa przestrzeń, tym bardziej można zaszaleć z jej urządzaniem. W dużych kuchniach na środku królują modne wyspy, przy których można nie tylko przygotować posiłek, lecz także go zjeść. Przydatny, choć nie zawsze konieczny, jest też kuchenny okap. Osobo, które po raz pierwszy w życiu mają styczność z tym urządzeniem, zastanawiają się nad tym, na jakiej wysokości okap nad kuchenką gazową zamontować, aby działał w sposób maksymalnie wydajny?

Okap nad kuchenką – jak go zamontować?

Przy montażu okapu kuchennego ważną rolę odgrywa rodzaj kuchenki. W przypadku kuchenki elektrycznej minimalny odstęp pomiędzy kuchenką a okapem powinien wynosić 60 cm. O 15 cm więcej trzeba ten odstęp powiększyć w sytuacji, gdy okap ma być zamocowany nad kuchenką gazową. O czym jeszcze pamiętać montując okap? Z praktycznego punktu widzenia warto wziąć jeszcze jedną kwestię pod uwagę – okap powinien być zamontowany na takiej wysokości, aby nie przeszkadzał. Już niejedna osoba nabiła sobie solidnego guza, uderzając głową w zbyt nisko zamontowany okap kuchenny. Warto się tej sprawie przyjrzeć bliżej dla własnego bezpieczeństwa.