Remont w mieszkaniu – wybieramy podłogi i drzwi czyli jak dobrać panele do drzwi

Remont w mieszkaniu – wybieramy podłogi i drzwi czyli jak dobrać panele do drzwi

Remont mieszkania spędza wielu osobom sen z powiek. Jest to przedsięwzięcie, które, aby zakończyło się pełnym sukcesem, powinno być starannie zaplanowane, zarówno pod kątem finansowym, jak i logistycznym. Braki w strategii remontowej szybko wyjdą na jaw, albo nie zepną się terminy, albo wydatki na remont znacznie przekroczą zakładany pierwotnie pułap.

Remont mieszkania – od czego zacząć?

Niezależnie od tego, czy remont ma dotyczyć całego mieszkania, czy tylko jednego pomieszczenia, to najważniejsza jest koncepcja. To, jak mieszkanie ma wyglądać po remoncie, można zaplanować samemu, lub zlecić projekt profesjonaliście. Oczywiście w tym drugim przypadku, trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami. Wiedząc, co będzie robione, można dokładniej oszacować budżet, zamówić niezbędne materiały oraz umówić na konkretny termin ekipę remontową. Warto kolejne etapy wypisać sobie na kartce, a następnie punkt po punkcie realizować zamierzenia.

Panele do drzwi czy drzwi do paneli? Jaka powinna być kolejność wyboru?

Nie ma w tym względzie jednoznacznych wytycznych, choć częściej można spotkać się, z tym że to drzwi dobiera się do podłóg, choć naturalnie może zaistnieć także sytuacja całkowicie odwrotna. Jeżeli to drzwi zostały wytypowane jako pierwsze, to w kolejnym kroku trzeba się zastanowić nad tym, jak dobrać panele do drzwi. Czy celować w podobną kolorystykę, czy może lepiej będzie zastosować zasadę kontrastu, na przykład do ciemnych podłóg dobierając drzwi jasne? Wszystko to jest kwestią indywidualnych upodobań, pamiętać trzeba tylko o tym, aby zachować spójność stylistyczną wszystkich pomieszczeń.

Przy doborze paneli do zamontowanych wcześniej drzwi warto mieć na uwadze jeszcze jedną, dosyć istotną kwestię. Kluczowe znaczenie będzie mieć ostateczna grubość podłogi. Wybierając panele trzeba uwzględnić otwór pod drzwiami – jeżeli zostaną wybrane zbyt grube panele, to wówczas istnieje ryzyko, iż drzwi nie będą pasować – zostanie tylko jedno wyjście – trzeba będzie je podciąć.