Salon w stylu skandynawskim

Salon w stylu skandynawskim

Dużą popularnością w Polsce cieszy się styl skandynawski, w przypadku którego stawia się przede wszystkim na jasność, przestronność, naturalne materiały, komfort i przytulność. Mile widziana jest prostota, harmonia, stonowana kolorystyka. Nie ma miejsca na zbędne przedmioty, niepotrzebne bibeloty, bogate zdobnictwo. Brak przepychu we wnętrzach skandynawskich przekłada się na lekkość i komfort użytkowania.

Jak urządzić salon w stylu skandynawskim?

W salonie skandynawskim nie ma miejsca na żaden przepych i zbędne dodatki, wszystko jest dobrze przemyślane, tworzy harmonijną spójność aranżacyjną. Dominuje drewno, biel, naturalne materiały. Mile widziane są duże, odsłonięte okna, bez ciężkich firan i zasłon. Podłogę zdobią głównie drewniane deski, które mogą być pomalowane na biało. Wspaniałym wyborem będą jasne meble, czyli z drewna sosnowego, brzozowego i jesionowego. Stonowaną kolorystykę ożywią dodatki w pastelowych kolorach. Pomieszczenie ma być dobrze doświetlone i przestronne, co przełoży się na przytulność i komfort. Wszystkie elementy wyposażenia powinny być funkcjonalne, praktyczne. Dążyć powinno się do tego, aby wnętrza były jasne, estetyczne, urządzone w prosty sposób. Lampy w stylu scandi to przede wszystkim te dające naturalne światło, z miękkimi liniami, o okrągłej formie. Mogą mieć abażury w wersji szklanej lub materiałowej, utrzymane w jasnych i naturalnych barwach. Jeśli chodzi o dodatki, to najlepiej sprawdzają się te w wydaniu szarym, białym, niebieskim lub pastelowym. Styl skandynawski to głownie szkło, drewno i ceramika oraz motywy związane z naturą.

Jakich mebli potrzebujesz do salonu scandi?

Idealnym wyborem do salonu urządzonego w stylu skandynawskim są meble o prostej linii, fakturze surowego drewna, z naturalnych materiałów. Nie może zabraknąć też nastrojowego oświetlenia, które ociepli wnętrze. Podobnie będzie z dodatkami w postaci jutowych dywanów w paski, narzut wykonanych z tkanin o grubym solce, futrzanych poduszek w pastelowych kolorach. Meble mają być proste lub o organicznych kształtach, tylko te niezbędne. Fotel w stylu skandynawskim powinien być wygodny, praktyczny, wykonany z naturalnych materiałów, o prostej formie. Do wyboru mamy model z drewna, obity skórą lub tkaniną. Do salonu można postawić też rozkładaną sofę, najlepiej z funkcją spania, z drewnianymi elementami i obiciem utrzymanym w naturalnej kolorystyce – szarości, biele, czernie.

Meble w stylu scandi są lekkie i uniwersalne. Dopełniają aranżację, stanowiąc przyjemne dla oka tło. Prostota i wygoda to podstawa, podobnie jak elementy roślinne. Często spotykane są geometryczne kształty, liczy się ergonomia i zapewnienie użytkownikom wygody. Zawsze mile widziana będzie prosta i funkcjonalna komoda z pojemnymi szufladami, drewniana lub utrzymana w jasnej kolorystyce. Godna polecenia jest też mebel mający minimalistyczną formę, klasycznie kształty.