Najlepsza ściółka dla koni. Lita 5 ściółek, które można zastosować w boksie.

Najlepsza ściółka dla koni. Lita 5 ściółek, które można zastosować w boksie.

O tym, jak ważna jest ściółka dla koni, wie każdy hodowca. Musi być chłonna, świetnie izolować ciepło, łatwa w czyszczeniu i co najważniejsze, nie stanowić zagrożenia dla koni. Choć popularna jest słoma, istnieją inne, równie dobre ściółki, dlatego przygotowaliśmy specjalną listę ściółek, dostępnych na rynku. Sprawdź, i wybierz tę, która najbardziej odpowiada Tobie, oraz Twoim zwierzętom.

Ściółkowanie boksu. Rodzaje ściółek oraz ich wady i zalety.

Choć boks ścielić można wieloma produktami, przedstawimy dziś 5 najczęściej stosowanych ściółek w boksach. O to one- ściółka papierowa, trociny, słoma, pellet, siano.

  • Papier jest tanim rozwiązaniem, w dodatku nadaje się do kompostowania. Dobrze wchłania wilgoć, jednak tworzy ciężkie, trudne do usunięcia bryły. Jego największą zaletą, jest doskonała izolacja ciepła.
  • Trociny są popularną ściółką, chętnie stosowaną w stajni. Nie zawierają dużo miejsca podczas ich przechowywania, doskonale wchłaniają wilgoć, izolują ciepło oraz są łatwe do czyszczenia. Trocin, doskonale nadają się dla koni, podatnych na alergie, gdyż nie pylą oraz dla tych, które borykają się z otyłością. Trociny są nie jadalne, oraz nie nadają się na kompost.
  • Pellet to już trzecia propozycja ściółki dla koni, którą można zastosować w boksie. Choć dobrze izoluje ciepło wchłania wilgoć oraz jest mały, niestety jest również drogi, oraz wymaga zastosowania wody. Ściółkowanie pelletem jest dłuższe i trudniejsze, gdyż o wiele ciężej, usunąć go z końskiego boksu.
  • Słoma czyli najbardziej popularna ściółka, jest tania, powszechnie dostępna i bezpieczna. Doskonale wchłania wilgoć, izoluje, chroni zwierzę, oraz może stanowić uzupełnienie końskiej diety. Słoma jako ściółka dla koni, nadaje się na kompost, dlatego nie wymaga dodatkowych opłat, przeznaczanych na utylizację wykorzystanej ściółki. Minusem stosowania słomy w boksie, jest jej pylenie, które może być niebezpieczne dla koni, podatnych na alergie, zapychanie żołądka, przez co koń przybiera na wadze, szybki proces gnicia, co wiąże się z częstszym sprzątaniem, oraz trudność w przechowywaniu.
  • Siano nie jest produktem zalecanym. Dlaczego? Choć izoluje ciepło, jest to mniejsza ochrona niż w przypadku słomy czy papieru. Wsiąka mniejszą ilość wody, ugniata się pod ciężarem zwierząt, jest trudne do usunięcia, a zimową porą, potrafi przymarzać, co utrudnia sprzątania. Siano, stanowi pyszny uzupełniać diety, dlatego konie mogą się roztyć, podjadając siano. Na niekorzyść, wpływa też wysoka cena.

Podczas wyboru odpowiedniej ściółki dla koni, należy sugerować się odpowiednim wchłanianiem, izolacją, oraz komfortem. Następnie bezpieczeństwem, sposobem przechowywania oraz ceną. W przypadku zaopatrzenia na zimę, warto przygotować odpowiednie miejsce, na magazynowanie ściółki, by nie nasiąkała wilgocią, tworząc zagrożenie dla zwierząt.
Sięgajmy po sprawdzone, powszechnie dostępne ściółki, by w razie konieczności, móc ją bez problemu zamówić, nawet zimą, nie zmieniając stale podłoża, by nie stresować zwierzą.