Ustawienia pieca na ekogroszek – prawidłowa konfiguracja kotła

Ustawienia pieca na ekogroszek – prawidłowa konfiguracja kotła

Piece na ekogroszek to w obecnych czasach jedno z popularniejszych rozwiązań grzewczych. Trudno się temu dziwić – nie wymagają nieustannej kontroli, jak kotły starego typu, oraz generują mniej popiołu i dymu. Co jednak istotne, należy pamiętać, że są to nowoczesne i złożone konstrukcje, które do prawidłowego funkcjonowania potrzebują odpowiedniego skonfigurowania. Naturalnie więc pojawiają się pytania o ustawienia pieca na ekogroszek.

  1. Ustawienia pieca na ekogroszek – przygotowania.
  2. Jak ustawić piec, żeby charakteryzował się najwyższą sprawnością?
  3. Doskonała wydajność kotła – wygoda i ekonomia.

Starego typu piece zasypowe wycofywane są z użytku w wielu regionach Polski. To właśnie one są odpowiedzialne za zadymienie i powstawanie smogu – mającego skrajnie niekorzystny wpływ na organizm człowieka. Jedną z alternatyw jest kocioł na ekogroszek. Mimo że w dalszym ciągu do spalania wykorzystuje się w nim węgiel, cały proces odbywa się w warunkach ściśle kontrolowanych, za co odpowiadają innowacyjne technologie biorące udział w produkcji nowoczesnych kotłów. Ważne przy tym, żeby znaleźć optymalne ustawienia pieca dla konkretnego budynku…

Ustawienia pieca na ekogroszek – przygotowania

W pierwszej kolejności pamiętajmy, że nie istnieją jedne uniwersalne ustawienia pieca na ekogroszek, które bez większych refleksji można zastosować w każdym budynku. Poszczególne kotły różnią się między sobą między innymi mocą i konstrukcją. Co więcej, użytkownicy posiadają swoje indywidualne preferencje i oczekiwania, komfortowo czując się w daleko odmiennych temperaturach. Dlatego też poniższe informacje traktujmy jako swojego rodzaju opcję wyjściową, co pozwoli znaleźć idealne dla nas ustawienia.

Oczywiście przed podjęciem działań piec, ale też kanały powietrzne i termiczne, powinny być dokładnie wyczyszczone. Jeśli kocioł funkcjonował już wcześniej, warto dodatkowo poddać go przeglądowi, czy wszystkie elementy, w tym kluczowe: podajnik i ślimak, nie są uszkodzone.

Jak ustawić piec, żeby charakteryzował się najwyższą sprawnością?

Aby piec funkcjonował poprawnie, należy skoncentrować się na jego trzech parametrach. Są to: czas podawania ekogroszku, czas przerwy w podawaniu oraz moc nadmuchu.

Czas podawania opału odpowiada za wydajność pieca. Standardowo wartość ta ustawiona jest na 5 sekund. W zależności od kaloryczności opału i indywidualnych preferencji, można ją zwiększyć (podnosząc zużycie ekogroszku) lub zmniejszyć (lecz ostrożnie, żeby nie utracić efektywności kotła).

Czas przerwy w podawaniu początkowo wynosi 40 sekund. Zmieniajmy tę wartość stopniowo (o sekundę-dwie), co pomoże idealnie dopasować pod siebie moc pieca.

Moc nadmuchu, czyli obroty wentylatora, to niezwykle ważny parametr. Nieprawidłowe ustawienie spowoduje zakłócenie w procesie spalania, powstawanie spieków, zadymienie, a nawet całkowite wygaszenie kotła.

Doskonała wydajność kotła – wygoda i ekonomia

Poprawne ustawienia pieca na ekogroszek są kluczowe do komfortowego ogrzewania domu. Dzięki nim szybko osiągniemy i utrzymamy w pomieszczeniach oczekiwaną temperaturę, nawet podczas największych mrozów. Aby osiągnąć ten cel, z rozwagą i zaangażowaniem podejdźmy do konfiguracji kotła. Bardzo ważne jest również regularne czyszczenie pieca, żeby cała instalacja charakteryzowała się pełną wydajnością.

Wielu renomowanych producentów kotłów, jak np. grzejemnieto.pl, dokłada wszelkich starań, żeby ich klienci byli wyposażeni w profesjonalną wiedzę i wsparcie. Korzystajmy z tego, aby ustawienia pieca na ekogroszek zawsze były optymalne.