Budowa hali sportowej – co składa się na koszt

Budowa hali sportowej – co składa się na koszt

Ile kosztuje wybudowanie hali sportowej? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ koszt budowy hali sportowej zależny jest od wielu czynników. W poniższym artykule postaramy się chociażby w przybliżeniu udzielić odpowiedzi na to pytanie.

Województwo

Od tego należy zacząć, bo zarówno ceny materiałów jak i robocizny różnią się diametralnie ze względu na województwo, jakiego dotyczy budowa. Przykładowo – za cement portlandzki w województwie podkarpackim zapłacimy już od 580zł za tonę, natomiast w województwie zachodniopomorskim ceny zaczynają się od 602zł za taką samą ilość produktu. Za tańszy beton klasy B15 w województwie lubelskim zapłacimy od 352zł za tonę, a już w opolskim lub śląskim będzie to 589zł.

Powierzchnia hali

Tu sprawa jest dość oczywista. Im większa powierzchnia, tym drożej wyjdzie nam wybudowanie hali sportowej. Ceny nie rosną jednak wprost proporcjonalnie do powierzchni, ponieważ przy większych obiektach można często zaoszczędzić na wielu aspektach budowy, jak chociażby wynegocjowanie niższych cen produktów za większą ich ilość. Warto wziąć to pod uwagę przed wyborem projektu hali.

Zabezpieczenia przeciwpożarowe

To bardzo ważna kwestia. Istnieją tutaj żelazne standardy, których należy rygorystycznie się trzymać, od tego bowiem zależy bezpieczeństwo wszystkich osób korzystających z hali sportowej. Akceptowalne materiały i produkty, takie jak chociażby klapy dymowe, różnią się jednak często znacząco cenami.

Rodzaje izolacji

Lepsza izolacja to wyższy koszt budowy hali sportowej, jednak jest to element, który należy szczegółowo rozważyć. Wykorzystanie materiałów o gorszych właściwościach izolacyjnych opłaci się jedynie krótkoterminowo – rosnące ceny ogrzewania szybko zweryfikują te wątpliwe oszczędności.

Dodatkowe pomieszczenia

Ostateczny koszt budowy hali sportowej będzie też zależny od tego, ile pomieszczeń socjalnych i biurowych w niej będzie. Pomieszczenia tego typu są zwykle zdecydowanie mniejsze, niż pomieszczenia typowo sportowe, a co za tym idzie więcej materiału potrzeba jest do wybudowania ścianek działowych. Dodatkowym kosztem będzie tutaj oczywiście doprowadzenie wymaganej hydrauliki i ogrzewania do każdego z nich. Wiele nowoczesnych hal sportowych wyposażonych jest też w sauny i inne pomieszczenia przeznaczone do relaksacji po wysiłku fizycznym, co też oczywiście nie pozostaje bez wpływu na finalny koszt.

Oświetlenie

Hala sportowa powinna być jasna, jednak jak wiadomo na rynku jest obecnych wiele firm produkujących okna. Nie warto oszczędzać na parametrach termicznych, bo odbije się to na koszcie ogrzewania, jednak ceny okien różnią się też często w zależności od zastosowanej kolorystyki. To pozostawia nam trochę pola do działania w zakresie oszczędności.

Podsumowując – bardzo trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje wybudowanie hali sportowej. Bardzo ostrożne szacunki pozwalają nam jednak stwierdzić, że całkowity koszt budowy może się zamknąć w przedziale od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych za metr kwadratowy.