Jak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym?

Jak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym?

Styl rustykalny cieszy się niezmienną popularnością. Swojskie, nieco wiejskie wnętrza są niezwykle ciepłe, przytulne i przypominające rodzinne domy. Kuchnia w stylu rustykalnym to z pewnością jeden z największych aranżacyjnych hitów ostatnich lat.

Cechy stylu rustykalnego

Aranżacje rustykalne nawiązują do starych, wiejskich izb, choć oczywiście wykorzystuje się w nich nowatorskie i mądre rozwiązania. W kuchniach tego typu dominują jasne kolory (głównie biel i beże), naturalne światło oraz drewniane meble. Podłogi powinny być stylistyką zbliżone do wyglądu starego, naturalnego drewna – do ich wykonania można wykorzystać płytki podłogowe jak parkiet, które są tańsze, odporniejsze na uszkodzenia i działanie wilgoci oraz łatwiejsze w montażu. Niezwykle ważne w aranżacji jest światło: powinno być maksymalnie zbliżone do światła słonecznego, dlatego unika się montowania jaskrawych, zimnych żarówek i paneli ledowych. W kuchniach rustykalnych nie ma miejsca na plastik, widoczne akcesoria z tworzyw sztucznych oraz dużą ilość nowoczesnych urządzeń.

Dodatki w kuchni rustykalnej

Aby wnętrze zyskało sielski, wiejski charakter, wykorzystuje się dodatki drewniane i wiklinowe. Sprawdzą się również ręcznie malowane talerze, wyeksponowana, zabytkowa porcelana i kuchenne akcesoria, takie jak żłobione kufle, kamionki i gliniane misy. Doskonałą ozdobą będą donice ze świeżymi ziołami, zielone rośliny oraz suszone zioła i kwiaty. Wykorzystywać możemy również bardziej nowoczesne dodatki: sprawdzi się szkło oraz akcesoria metalowe (np. kosze na owoce czy dzbanki i wazony) w neutralnych, stonowanych kolorach. Ściany udekorować można specjalnymi, drewnianymi półkami na przyprawy, zioła i słoje z suszonymi owocami oraz produktami sypkimi. Świetnym, rustykalnym dodatkiem będzie zabytkowy zegar lub ikony z motywami florystycznymi i folkowymi. Kuchnia w stylu rustykalnym powinna być jasna, możliwie najbardziej naturalna i wykonana z dobrej jakości materiałów, które posłużą nam przez wiele lat.