Chyba nie ma takiego domu, w którym nie było by żadnego laminatu. To bardzo powszechny i popularny materiał dekoracyjny, w dodatku bardzo uniwersalny, trwały i o szerokim zastosowaniu – od blatów, parapetów, aż po okładziny frontów meblowych. Jako, że laminaty są wszechobecne, warto przyjrzeć się im nieco bliżej.
Jakie są rodzaje laminatów?
Na rynku dostępne są cztery główne rodzaje laminatów, które są oferowane przez producentów:
-
Laminaty HPL – uważa się, że to najbardziej odporny materiał o niezwykle szerokim zastosowaniu. Doskonale nadaje się jako tworzywo wykorzystywane do produkcji blatów kuchennych, mebli biurowych, łazienkowych, drzwi szaf i paneli podłogowych. Laminaty HPL powstają poprzez prasowanie warstw papieru pod wysokim ciśnieniem. Dzięki temu są tak solidnym materiałem.
-
Laminaty metaliczne – w tym przypadku papier został zastąpiony specjalną folią połączoną z aluminium, miedzią i stalą nierdzewną. Taka mieszanka pozwala na zastosowanie techniki wytłaczania, a to z kolei powoduje, że laminaty metaliczne mogą być używane do pionowych elementów aranżacyjnych, np. paneli ściennych lub drzwi przesuwnych.
-
Laminaty mineralne – w niektórych pomieszczeniach, w których panuje duża wilgoć, np. w kuchni nie wszystkie rozwiązania będą się sprawdzać, ale laminaty mineralne zdają się być idealne. Oprócz funkcjonalności na uznanie zasługują wyjątkowe walory estetyczne, które docenią miłośnicy nowoczesnego designu.
-
Laminaty magnetyczne – najczęściej można je spotkać w biurach, salach konferencyjnych, szkołach a nawet domach. Ze względu na to, że w procesie produkcji używa się drobinek żelaza laminaty magnetyczne pełnią funkcje tablic, po których można pisać, ale także przyczepiać magnesy. To świetna alternatywa dla tradycyjnych tablic, także korkowych.
Czy laminaty mają wady?
Laminatom nie można odmówić zalet, ale jak wszystko, są obarczone pewnymi wadami, o których nie można zapominać. Ułatwi to codzienne używanie i pozwoli uniknąć niepotrzebnych uszkodzeń. Warto w tym miejscu przyjrzeć się bardzo popularnym blatom kuchennym z laminatu HPL, który jest stosunkowo tanim materiałem. Mimo że, niezwykle łatwo jest je utrzymać w czystości, są podatne na zarysowania. Trzeba także uważać stawiając na takim blacie gorące naczynia, np. wyjęte prosto z piekarnika. Ważne jest też to, że jeśli blat ulegnie zniszczeniu nie ma możliwości poddać go renowacji, trzeba wymienić na nowy. Szukając najlepszego rozwiązania dla siebie dobrze jest skonsultować się z fachowcem, ponieważ odpowiednio dobrany laminat z pewnością będzie służył przez wiele lat.
Najnowsze komentarze