Jakie żaluzje wybrać? Praktyczne porady.

Jakie żaluzje wybrać? Praktyczne porady.

Niezależnie od tego, czy zamierzasz całkowicie zmienić aranżację wnętrza czy też dokonać prostej kosmetyki wystroju, wybór Twoich żaluzji zadecyduje o atmosferze Twojego domu. Dzięki żaluzjom wewnętrznym będziesz miał możliwość personalizacji swojego salonu, sypialni i wszystkich pomieszczeń w swoim domu.

Żaluzje dla każdego miejsca!

Zanim zdecydujesz się na rodzaj rolety, ważne jest, aby zadać sobie pytanie, gdzie chcesz ją umieścić i na jakich oknach. Ponieważ pomieszczenie, w którym zamierzasz zamontować swoją roletę, rodzaj otworu i atmosfera czy efekt, którego szukasz, zadecydują o tym, jaki materiał będzie Ci odpowiadał.
Niezależnie od tego, czy jest to okno dachowe, otwierane czy uchylno-rozwierane, małe czy duże, okna w Twoim domu mogą być zasłonięte żaluzjami dostosowanymi do ich charakterystyki.
Dla dużego i szerokiego okna wykuszowego, żaluzje kalifornijskie lub panele japońskie są doskonale zaprojektowane, aby umożliwić pokrycie obszarów o szerokości ponad 2 metrów. Przeciwnie, aby zasłonić małe okno, żaluzje weneckie, rolety lub żaluzje do łodzi są teraz dostępne w szerokiej gamie wzorów i kolorów.

jakie żaluzje wybrać

Które z żaluzji są odpowiednie dla ciebie?

Istnieje wiele odmian żaluzji wewnętrznych, każda z nich ma swoją własną charakterystykę. Wybór odpowiedniej żaluzji wewnętrznej jest więc głównie kwestią gustu.

Wenecka żaluzja.

Z pewnością najbardziej znana z żaluzji wewnętrznych, żaluzja wenecka jest dostępna w różnych materiałach (drewno, aluminium, PVC…) i różnych modelach.
Składa się on z szeregu kilku poziomych listew, które można przechylać do woli, aby wpuścić mniej lub więcej światła. Istnieje również możliwość ustawienia go na wybranej przez Państwa wysokości otwarcia.

Roleta.

Dyskretna i łatwa w obsłudze. Ten model markizy dopasowuje się harmonijnie do Twojego wnętrza. System pozwala na rozwinięcie paska tkaniny wzdłuż okna, a jego główną zaletą jest to, że może być umieszczony zarówno na skrzydle lub na ścianie okna, a nawet na suficie.

Żaluzja „żeglarska”.

Przystosowany do wszystkich typów okien, daje dobrą możliwość wymiany zasłon. Jako koc, tkanina składa się w dół tworząc szerokie obszycia nadające wnętrzu ciepłą atmosferę.

Japoński panel.

Te żaluzje wewnętrzne mają formę przesuwnych paneli, z których każdy przesuwa się niezależnie, dając Ci pełną modułowość, której potrzebujesz dla swojego domu. Japoński panel sam w sobie staje się elementem dekoracyjnym i przekształca Twoje wnętrze, nadając mu nowoczesny i współczesny wygląd, czyniąc je miejscem wyjątkowym.

Żaluzje plisowane.

Ten typ markizy jest idealnym sprzymierzeńcem dla tych, którzy chcą zachować prywatność i uniemożliwić sąsiadom. Może być montowana na różnych typach otworów okiennych i może być otwierana w pozycji wysokiej, niskiej lub pośredniej, zgodnie z Twoimi życzeniami.

Markiza kalifornijska.

Kalifornijska żaluzja, znana również jako żaluzja listwowa, jest pionową żaluzją, trochę jak odwrotny kuzyn weneckiej żaluzji. Idealnie nadaje się do dużych, szerokich okien np. w biurach i jest bardzo przydatny do filtrowania światła.

Żaluzja welurowa.

Markiza welurowa jest specjalnie zaprojektowana, aby pokryć sufit werandy lub pergoli wewnętrznej. Jest on dostosowany do Państwa powierzchni poziomych.

Markiza dzienna/nocna.

Szczególną cechą tego typu markizy wewnętrznej jest jej działanie. Markiza dzienna/nocna wyposażona jest w przezroczysty pas poziomy i zsuwającą się jeden za drugim taśmę osłonową. System ten pozwala na umieszczenie tych listew w różnych pozycjach: otwartej, półotwartej lub całkowicie zamkniętej.

Jakie jest zastosowanie żaluzji wewnętrznych?

Poza aspektem dekoracyjnym i możliwościami personalizacji, jakie niosą ze sobą materiały, wzory lub kolory, każdy rodzaj żaluzji posiada specyficzne cechy i odpowiedzi na konkretne zastosowania. Ich główną rolą jest zapewnienie prywatności i ochrona przed ciekawskimi spojrzeniami w okolicy. Ale umożliwiają również kontrolę nad światłem w twoim domu.
Żaluzje weneckie, kalifornijskie lub dzienno-nocne stanowią alternatywę umożliwiającą filtrowanie światła. Jeśli chodzi o filtrowanie światła w Twoich pokojach, to wolisz roletę lub żaluzję do łodzi. Wreszcie, jeśli szukasz pełnego ukrycia światła, zdecydujesz się na nieprzejrzystą, zaciemniającą roletę, która jest odpowiednia w szczególności do pomieszczeń.
Wszystkie te rodzaje żaluzji wewnętrznych chronią również przed upałem i pozwalają na regulację temperatury w pomieszczeniach w domu, niezależnie od pory roku. Aby pójść o krok dalej w procesie ochrony cieplnej, dostępne są rolety termoizolacyjne lub plisowane w różnych kształtach i rozmiarach.

Jak Państwo rozumieją, wybór żaluzji wewnętrznych ma tę zaletę, że stanowi niewielką inwestycję dla uzyskania optymalnego efektu. W zależności od wyboru, rolety wewnętrzne sprawią, że Twój dom stanie się miejscem spersonalizowanym, jednocześnie zachowując Twoją prywatność i jasność. Poza eleganckim wyglądem, żaluzje wewnętrzne stanowią alternatywę ze względu na łatwość obsługi i montażu oraz kontrolowaną jasność.