Olej sojowy w diecie trzody chlewnej oraz drobiu

Olej sojowy w diecie trzody chlewnej oraz drobiu

Odpowiednie żywienie naszych zwierząt hodowlanych leże w gestii każdego rolnika, ponieważ dobrze odżywione i zadowolone przyniosą nam sporo korzyści. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego efektu jest dodatek paszowy jakim jest olej sojowy.

Olej sojowy to dodatek służący do natłuszczania pasz dla zwierząt. Dzięki niemu pasze mają lepszą konsystencję- bardziej przyjazną, a więc pasza z dodatkiem oleju sojowego jest chętniej przez zwierzęta pobierana. To jednak nie jedyna korzyść wynikająca z natłuszczania pasz.
Dzięki temu tłuszczowi wartość energetyczna oferowanego pokarmu wzrasta, a zwierzęta zmniejszają przyrost masy ciała oraz mają poprawioną odporność- wynika to z obecności z oleju sojowym niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Kwasy te muszą być dostarczane wraz z żywnością, ponieważ nie są produkowane przez organizm.

Przygotowanie do spożycia

Przy zdecydowaniu się na karmienie z dodatkiem oleju sojowego, trzeba poświęcić uwagę i poddać kontroli jego stan, bowiem tłuszcz może ulec procesowi jełczenia, wynikającego z długiego przechowywania. Zjełczały olej nie powinien być podawany do spożycia, bo może być szkodliwy dla organizmu. Proces ten zachodzi szybciej przy dostępie do światła, tlenu oraz podwyższonej temperaturze. Należy więc dodawać do tłuszczu przeciwutleniacze, które spowolnią rozwój psucia się oleju.

Rodzaje olejów

Spotkać możemy olej sojowy niefiltrowany, filtrowany oraz odgumowany. Filtrowany jest wstępnie oczyszczonym z zawiesin produktem, pobawionym zanieczyszczeń za pomocą filtracji. Naturalnie jego cena jest wyższa od niefiltrowanego. Z kolei olej odgumowany poddaje się procesowi, który polega na usunięciu z niego substancji koloidalnych, białek i fosfatydów. To pierwszy etap rafinacji. Kolejnym jest rafinacja fizyczna, dzięki której możemy mówić o hydratacji czyli tak zwanym odlecytynowaniu. Proces ten może odbywać się za pomocą metody chemicznej przy użyciu różnych kwasów oraz wody. Otrzymujemy wtedy olej o zwartości poniżej 20 ppm fosforu w oleju. Od wielu lat w Niemczech stosuje się także hydratację enzymatyczną, polegającą na dodaniu do oleju fosfolipazy, która wiąże cząsteczki fosfolipidów, które następnie są odwirowywane. Otrzymujemy wtedy olej o zwartości fosforu poniżej 10 ppm. Do mniej znanych metod hydratacji należy zastosowanie technologii membranowej po której użyciu zredukowana zostaje zawartość fosfolipidów o nawet 99,9 %- co daje rewelacyjny wynik.

Dawkowanie

Olej sojowy paszowy odpowiedni jest dla trzody chlewnej oraz drobiu. Dawkowanie powinno przebiegać w sposób następujący:

trzoda chlewna- zawartość tłuszczu w paszy nie może przekraczać 8-10%. Otrzymamy w zamian wiele korzyści- większe tempo wzrostu tuczników, większa masa prosiąt przy urodzeniu i lepszą wydajność mleczną loch

drób- w pierwszym tygodniu życia kurcząt nie zaleca się podawanie więcej niż 1-2% tłuszczu, z kolei w dalszych tygodniach nie może przekraczać więcej niż 10%. Aby zapobiec wystąpieniu biegunek oraz braku apetytu, musimy wprowadzić okres adaptacyjny trwający około 3-4 dni. Pierwszego dnia podajmy 1/3 dawkę tłuszczu, drugiego 1/2 dawki, a trzeciego 2/3.